DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.02.2022 09:45:48 

Aurum Bohemia salukis

English / Česky


 So !! . . . . . . . you think you want a Saluki . . . . . . . ? ? ?

If you're new to Salukis, or just looking at having one in your life, there are a few things that you need to know that will make life a little bit easier as you get used to the breed.

Yes, they look delicate.  But NO they're not !!

There are a few basic requirements before you take home a Saluki of any age.  Be prepared for a whirlwind to enter your home.  Not all, but quite a few Saluki pups, on into adolescent stages, can be very naughty [OTT] and quite destructive, when left unsupervised.  They dont like being left alone for long periods. If you must leave them alone, leave old newspapers and even an old cardbaord box for them so a 'ripping good time' can be had that is relatively easy to clean up, and will have done no harm to your home.  They adore small stuffed toys to de-stuff and throw around. The local op shop is a good source for these toys, and cost very little.  For a single Saluki a good sized bone to chew on is also a good idea so long as you dont have carpets where the Saluki is. [Grunge Inc. ensues]  Where there is more than one Saluki, if you want to leave them with bones - crate them separately - or you could come home to a fight scene.

Your garden or yard will need secure fences of at least 5.5+ feet high and if there is a gate, it needs to be the same height as the fences and be lockable FROM THE INSIDE.   Salukis can be the ultimate escape artists.  Usually they are only trying to get out of the yard to go look to see where you are.  Gates need to be locked to prevent neighbourhood children letting them out of the yard "for fun" or well-intentioned tradesmen, accidentally forgetting to close the gate behind them.  A Saluki loose on todays roads, is a major hazard.  They generally have NO roadsense.

Plus - consider your neighbours pets.  For millenia Salukis have been bred to hunt.  Whilst your cats, guinea pigs, pidgeons, chooks, rabbits, etc., will be perfectly safe - your neighbours' animals will be considered fair game.   A loose Saluki can wreak havoc out loose in the neighbourhood.  So if you want a Saluki - please - BE RESPONSIBLE for the 'hunter' you have in your yard.  Likewise, around the house.  If you have children, make sure they know to keep doors to the front of the house CLOSED, and be in the habit of closing doors behind them.  Salukis are not generally the kind of dog that can go out onto the local oval playing footy with the kids.  If that is the kind of dog you want - please get another breed.  Dont have a Saluki. (having said that I *know* there are those Salukis who do just that - brilliantly - they are few and far between)

In nature Salukis are as independant as a Siamese Cat.  They consider they own you - not you them.  They can sulk when they dont get their own way, they can call the shots without you even realising it. You need to form a relationship with these dogs where you are the pack leader, and getting them to learn 'commands' needs a special mind that can convince them your wish was their intention in the first place.  Salukis are so very clever, they are not normally a trick learning, circus dog type.  Once you have their respect, they will however, do just about anything for you.

Salukis can be as much a conundrum to other breeds of dog as they can be to humans.  Salukis once grown are like speeding bullets on the run.  MOST other breeds cannot keep up with them - except perhaps a Greyhound or a Whippet (on a sprint - not on a long run).  The deemed slower breeds nearly always take umbrage at being out-run - and can become quite agitated, so that when the Saluki dives in to nip it on the bum to try to make it run faster - the slower breed sometimes attacks!!  Whilst 99% of Salukis wont start a fight - a huge % of them will certainly stick up for themselves.              

                                                                                       

  

Salukis also play like no other dog you know - play fights and 'Hunting Scenes' with all the whoops and hollers (like little kids playing Cowboys and Indians) are full on, and get quite noisy.  Once they 'down' a play mate they dive in with mouths/teeth around heads and necks, mouthing bellys and soft bits with lots of snarls, in mock killing mode.  Unfortunately many other dog breed owners dont see it as play this way - they think the Saluki is actually being aggressive and/or killing their dog. That situation can become really bad.  You just need to be "aware" if you want to let your Saluki run free in a park or on the beach.  Of course there are Salukis who just love all other dogs and will play wonderfully gentle with them - but you wont know for sure until you let yours off the lead. I simply ask that you consider such things very carefully.

I didn't mention either, that Salukis are the original [and the best] ARCHAEOLOGICAL MINING ENGINEERS!

Expect any part of your garden to which they have access, to be turned into an archaeological dig OR an open cut mine, in short order. OR find yourself nursing a broken ankle because you stepped into one of their engineering miracles in the lawn !

 

 

Now the good stuff - as a general rule Salukis are very faithful, long lived companions.  They are beautiful and graceful and can take your breath away in absolute awe, at just a glance.  Once you have a Saluki it is a rare person indeed that can stick with just one  . . . . . . . . .  !  This may seem like a little paragraph but it actually holds heaps more than all the ones above it :0))

 (Borrowed from the FAROUSI salukis web site.)

 


 Tak !!......... myslíte si, že chcete saluki...........?

Pokud jste „salučí“ začátečníci, nebo by jste jednou v životě saluki rádi měli, potřebujete vědět pár věcí, jakýsi „návod na použití“, které váš život s tímto plemenem učiní trochu jednodušší.
.
 
Ano, vypadají tak jemně a choulostivě. Ale NE, nejsou !!!
.
 
Měli by jste splnit pár základních požadavků předtím, než si domů přivedete saluki jakéhokoli věku. Buďte připraveni na to, že do vašeho domu vtrhne vichřice. Ne všechny, ale celkem dost salučích štěňat, může být v období dospívání velmi zlobivých a docela ničivých, když jsou bez dozoru. Nerada zůstávají sama delší dobu. Pokud je musíte nechat samotná, nechte jim staré papíry nebo papírové krabice a důsledky jejich trháním báječně stráveného času můžete relativně snadno uklidit a nenadělají žádnou škodu ve vašem domově. Milují malé vycpané hračky, které „vyprázdní“ a obsah rozhází okolo. Když máte jen jednu saluki, jsou dobrý nápad také žvýkací kosti přiměřené velikosti, ale jen tehdy, pokud v místnosti, kde štěně je, nemáte žádný koberec. Pokud máte víc než jednu saluki a chcete je nechat samotné s kostmi – oddělte je od sebe – jinak by jste mohli přijít domů doprostřed bojové scény.
.
 
 
 
 
Vaše zahrada nebo dvůr bude potřeba obehnat plotem přinejmenším 170 cm vysokým a v případě, že je v něm brána musí být ve stejné výšce jako plot a mít zamykání zevnitř. Saluki umí být neuvěřitelní útěkáři. Obvykle jen zkouší dostat se ze dvora, aby se podívaly, kde jste. Brána by měla být zamčená proto, aby jste předešli místním dětem nebo dalším osobám pustit psy ze zahrady jen tak pro zábavu. Saluki volně se pohybující na dnešních silnicích je obrovský hazard. Oni totiž rozhodně nemají žádný „silniční smysl“.
.
 
 
 
 
A ještě – zamyslete se nad zvířaty vašich sousedů. Po staletí byly totiž Saluki chovány proto aby lovily. Zatímco vaše kočky, morčata, králíčci atd. budou naprosto bez rizika, zvířata vašich sousedů mohou být považována za volně k dispozici ke hraní. A volně puštěná saluki může u vašich sousedů způsobit pohromu. A tak, jestliže chcete saluki – prosím – buďte zodpovědní za lovce, kterého máte na zahradě. Pokud máte děti ujistěte se, že vědí, že mají zavírat vstupní dveře a zvykněte si za nimi zavírat. Saluki rozhodně nejsou typ psa, který může jít na hřiště zahrát si fotbálek s dětmi. Jestliže chcete takového psa – prosím vyberte si jiné plemeno. Nechtějte saluki (pokud řeknete, ale já VÍM, že jsou saluki které to dělají – jsou, ale jen skutečně ojediněle).
.
 
 
 
 
Od přírody jsou saluki stejně nezávislé jako siamské kočky. Jsou přesvědčené že vy patříte jim, ne ony vám. Mohou být rozmrzelé, když není po jejich a mohou trucovat i když je. S těmito psy je třeba vytvořit přátelství způsobem, kdy vy jste vůdce smečky a naučit je potřebné „povely“ způsobem, který je přesvědčí, že vaše přání byl v první řadě jejich nápad. Saluki jsou velmi chytré, nejsou to normální, různé triky se učící psi cirkusového typu. Jakmile jednou získáte jejich respekt, už pro vás navždy udělají cokoli.
.
 
 
 
 
Stejně jako pro lidi, i pro ostatní psy mohou být saluki záhadou. Když saluki vyrostou jsou v běhu jako letící střely. Většina ostatních plemen se s nimi nemůže měřit – snad s výjimkou greyhoundů nebo vipetů (při sprintu – ne na delší vzdálenost). Ta pomalejší plemena se skoro vždycky cítí poražena, když jim nestačí – a mohou být celkem rozčilení, a tak, když se saluki přiřítí, aby je kously do zadku ve snaze přimět je k rychlejšímu běhu – pomalejší plemeno někdy zaútočí!!! Ačkoli se 99% saluki nechce začít prát – vysoké % z nich v této situaci skutečně zaútočí.
.
 
 
 
 
Saluki si také nehrají jako ostatní psi, které znáte – hrají „bojové a lovecké hry“ se vším skákáním a řevem (jako malé děti, když si hrají na kovboje a indiány), jsou jsou toho plni a dělají docela rámus. Jednou jsou pod svým kamarádem a drží ho tlamou a zuby vnořenými do jeho hlavy a krku a jemně koušou se silným vrčením klamně vražedným stylem. Bohužel mnoho majitelů jiných plemen nevidí tento způsob jako hru – myslí si, že saluki je skutečně agresivní a nebo zabíjí jejich psa. Tato situace může být skutečně nepříjemná. Musíte být opravdu „uvědomělý“, pokud chcete nechat vaší saluki běhat volně po parku nebo po pláži. Samozřejmě, že jsou saluki, které milují všechny ostatní psy a budou si s nimi hrát báječně něžně – ale musíte si být jisti než pustíte tu svou z vodítka. Já jednoduše říkám, že takové věci je potřeba si pečlivě rozvážit.
 
 
 
.
Ještě se musím zmínit, že saluki jsou původní (a nejlepší) archeologičtí důlní technici!!!
.
 
 
 
 
Očekávejte, že jakákoli část vaší zahrady, do které mají přístup, bude v krátké době změněna v archeologické naleziště nebo změť kráterů způsobených výbuchem miny. Nebo si sežeňte vaší vlastní zdravotní sestru, která bude ošetřovat zlomené kotníky, když stoupnete do jednoho z jejich archeologických zázraků v trávníku.
.
 
 
 
To nejlepší nakonec – jako hlavní pravidlo – saluki jsou velmi věrní, dlouho žijící společníci. Jsou krásné a elegantní a vy můžete ztratit dech v absolutní úctě, jen při letmém pohledu na ně. Kdo už má saluki, je vzácné, že by se spokojil jen s jednou……!
Toto vypadá jako malý odstavec, ale znamená to mnohem víc, než vše, co bylo dosud napsáno!
 

 
 

Lend me a pup

 I will lend to you for a while, a pup, God said,
For you to love him while he lives and mourn for him when he's dead.
Maybe for twelve or fourteen years, or maybe two or three
But will you, 'til I call him back, take care of him for me.

He'll bring his charms to gladden you and (should his stay be brief)
you'll always have his memories as solace for your grief.
I cannot promise he will stay, since all from earth return
But there are lessons taught below I want this pup to learn.

I've looked the whole world over in search of teachers true
And from the folk that crowd life's land I have chosen you.
Now will you give him all your love nor think the labor vain,
Nor hate me when I come to take my Pup back again.   

I fancied that I heard them say "Dear Lord Thy Will be Done,"
For all the joys this Pup will bring, the risk of grief we'll run.
We'll shelter him with tenderness, we'll love him while we may
And for the happiness we've known forever grateful stay

But should you call him back much sooner than we've planned,
We'll brave the bitter grief that comes, and try to understand.
If, by our love, we've managed, your wishes to achieve
In memory of him we loved, to help us while we grieve.

When our faithful bundle departs this world of strife,
We'll have yet another Pup and love him all his life.

 (With thanks Ron and Jackie to let me use this wonderful poem)